A marketing agency has developed three vacation packages to promote a timeshare
ID: 3354636 • Letter: A
Question
A marketing agency has developed three vacation packages to promote a timeshare plan at a new resort. They estimate that 10% of potential customers will choose the Day Plan, which does not include overnight accommodations; 20% will choose the Overnight Plan, which includes one night at the resort; and 70% will choose the Weekend Plan, which includes two nights. Complete parts a and b below.
a) Find the expected value of the number of nights potential customers will need.
E(X)= _____ of nights
b) Find the standard deviation of the number of nights potential customers will need.
= _________ of nights
Explanation / Answer
(a) E(x) = Sum [x*P(x)] = 0 * 0.1 + 1 * 0.2 + 2 * 0.7 = 0 + 0.2 + 1.4 = 1.6 of nights
(b) Standard deviation = Sqrt(Variance)
Variance = E[X2] = [E(x)]2.
[E(x)]2= 1.6 * 1.6 = 2.56 and
E[X2] = Sum [x2.P(x)] = 02 * 0.1 + 12 * 0.2 + 22 * 0.7 = 0 + 0.2 + 2.8 = 3
Therefore Variance = 3 - 2.56 = 0.44 and
Standard deviation = Sqrt(0.44) = 0.6633 of nights
x(nights) 0 1 2 P(x) 0.1 0.2 0.7Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.