A sample of 1200 people is to be used to estimate the proportion of left-handed
ID: 3354337 • Letter: A
Question
A sample of 1200 people is to be used to estimate the proportion of left-handed people. Suppose the true proportion of left handed people in the population is 12% (which is unknown to the organizers of the observational study) 1. What is the probability that as a result of the survey, the estimate will differ by more than 2% from the true value 12%? Use the normal approximation to solve this problem 0.033 (1 point) Correct 2. What should be the minimal sample size to guarantee that the obtained estimate doesn't differ by more than 2% from the true value 12% with probability at least 99%? 6 (1 point) IncorrectExplanation / Answer
2)
here margin of error E = 0.02 for99% CI crtiical Z = 2.5758 estimated proportion=p= 0.12 required sample size n = p*(1-p)*(z/E)2= 1752.00Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.