The previous answer is wrong. I\'ll appreciate if answered correctly. Thank you
ID: 3353581 • Letter: T
Question
The previous answer is wrong. I'll appreciate if answered correctly. Thank you
A Salary Survey for University graduates (less than 5 years of work experience) reveals that the Bachelor of Science graduates’ annual average salary is $70,439 with a standard deviation of $11,080; the Master of Science graduates earn an average of $81,672 per year with a standard deviation of $9,080.
Assume the data follows a Gaussian distribution. Answer the following questions:
a) What is the percentage of BS graduates who earn more than the average of MS graduates?
b) What is the percentage of BS graduates who earn more than the 90% of MS graduates?
Explanation / Answer
a) percentage of BS graduates who earn more than the average of MS graduates
=P(X>81672) =P(Z>(81672-70439)/11080)=P(Z>1.0138)=0.1553 ~ 15.53%
b)zscore for 90th percentie z =1.2816
for 90th percentile of MS graduates earning =81672+1.2816*9080=93308.49
hence percentage of BS graduates who earn more than the 90% of MS graduates
=P(X>93308.49)=P(Z>(93308.49-70439)/11080)=P(Z>2.0640)=0.0195 ~ 1.95%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.