Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particular basketball player hits 70% of her free throws, when she tosses a pa

ID: 3353000 • Letter: A

Question

A particular basketball player hits 70% of her free throws, when she tosses a pair of free throws, the four possible simple events and three of their associated probabilities are as given in the table Outcome Outcome Simple Event of Firstof SecondProbability Free Throw Free Throw Hit Hit Miss Miss 0.49 Hit Miss Hit Miss 2 0.21 0.09 4 (a) Find the probability that the player will hit on the first throw and miss on the second (b) Find the probability that the player will hit on at least one of the two free throws

Explanation / Answer

a) P(Player will hit on first throw and miss on second)

= 1 - (0.49 + 0.21 + 0.09)

= 0.21

b) P(Hit on atleast one of the two free throws)

= 1 - P(Miss both throws)

= 1 - 0.09

= 0.91

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote