Suppose the funnel experiment (described in class) was conducted 12 times with t
ID: 3352279 • Letter: S
Question
Suppose the funnel experiment (described in class) was conducted 12 times with the following results (in sec): Midterm Marks 5.0 5.8 7.2 6.4 4.7 3.1 7.2 7.4 5.97.77.9 4.3 What percentage of outcomes are less than or equal to 5 seconds? Incorrect [0,10) Incorrect [10,20) Incorrect [20,30) Correct: [30,40) Incorrect [40,50) Incorrect [50,60) Incorrect [60,70) Incorrect [70,80) Incorrect [80,90) (90,100) You are correct. Your r no. is 156-7047 Previous Tries What is the percentage of outcomes are within 1 standard deviation of the mean? 0 [0.10) O [10,20) O [20,30) o [30,40) O [40,50) 0 [50,60) (60,70) (70,80) O [80,90) (90,100] Submit Answer Incorrect. Tries 1/3 Previous Tries What is the percentage of outcomes are within 2 standard deviations of the mean?Explanation / Answer
mean = 6.05
sd =
1.5229
i sd within mean
(6.05 - 1.5229, 6.05 + 1.5229)
=(4.5271,7.5729)
data sorted
3.1 4.3 4.7 5 5.8 5.9 6.4 7.2 7.2 7.4 7.7 7.9
total = 12
4.7 5 5.8 5.9 6.4 7.2 7.2 7.4 values are within 1 sd of mean
total = 8
pecentage = 8/12 *100 % = 66.66 %
60-70 is correct
Please rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.