Heights of men on a baseball team have a bell-shaped distribution with a mean of
ID: 3351917 • Letter: H
Question
Heights of men on a baseball team have a bell-shaped distribution with a mean of 184 cm and a standard deviation of 9 cm. Using the empirical rule, what is the approximate percentage of the men between the following values? A. 175cm and 193cm B. 166cm and 202cm Heights of men on a baseball team have a bell-shaped distribution with a mean of 184 cm and a standard deviation of 9 cm. Using the empirical rule, what is the approximate percentage of the men between the following values? A. 175cm and 193cm B. 166cm and 202cm A. 175cm and 193cm B. 166cm and 202cmExplanation / Answer
Using the empirical rule , it is known that between one sigma limits of mean contain 68% of data and between 2 sigma limits of mean 95% of the data lies.
Here 175 = mean-1sigma = 184-9 = 175
and 193 = mean +1 sigma = 184+9 = 193
there fore between 175 and 193 68% of the men lies.
Also
166 = mean-2sigma = 184-18 = 166
202 = mean+2sigma = 184+18 = 202
There fore 95% of the men lies between 166 and 202
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.