3.You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of =0.005
ID: 3351749 • Letter: 3
Question
3.You wish to test the following claim (HaHa) at a significance level of =0.005
Ho:=59.2Ho:=59.2
Ha:<59.2Ha:<59.2
You believe the population is normally distributed, but you do not know the standard deviation. You obtain a sample of size n=7n=7 with mean M=54M=54 and a standard deviation of SD=7.3SD=7.3.
What is the test statistic for this sample? (Report answer accurate to three decimal places.)
test statistic =
What is the p-value for this sample? (Report answer accurate to four decimal places.)
p-value =
The p-value is...
A less than (or equal to)
B greater than
Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample T summary hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 59.2
HA : < 59.2
Hypothesis test results:
Hence,
Test statistic = -1.885
P - value = 0.0542
The P - value is greater than .
Mean Sample Mean Std. Err. DF T-Stat P-value 54 2.7591407 6 -1.8846448 0.0542Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.