A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting o
ID: 3351231 • Letter: A
Question
A genetic experiment involving peas yielded one sample of offspring consisting of 448 green peas and 127 yellow peas. Use a 0.05 significance level to test the claim that under the same circumstances, 27% of offspring peas will be yellow. Identify the null hypothesis, alternative hypothesis, test statistic, P-value, conclusion about the null hypothesis, and final conclusion that addresses the original claim. Use the P-value method and the normal distribution as an approximation to the binomial distribution.
Explanation / Answer
as p value is less than 0.05 level of significance we reject null hypothesis
we have sufficient evidence to conclude that offspring peas that will be yellow is different from 27%.
null Hypothesis: Ho: p = 0.2700 alternate Hypothesis: Ha: p 0.2700 for 0.1 level with two tailed test , critical value of z= 1.6449 Decision rule : reject Ho if absolute value of test statistic |z|>1.645 sample success x = 127 sample size n = 575 std error =Se =(p*(1-p)/n) = 0.0185 sample proportion p x/n= 0.2209 test stat = z = (p-p)/Se= -2.6536 p value = 0.0080Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.