This Question: 1 pt 7 of 20 (5 complete) This Test: 20 pts poss A genetic experi
ID: 3350723 • Letter: T
Question
This Question: 1 pt 7 of 20 (5 complete) This Test: 20 pts poss A genetic experiment with peas resulted in one sample of offspring that consisted of 434 green peas and 158 yellow peas. a. Construct a 90% confidence interval to estimate of the percentage of yellow peas. b. It was expected that 25% of the offspring peas would be yellow. Given that the percentage of offspring yellow peas is not 25%, do the results contradict expectations? a. Construct a 90% confidence interval. Express the percentages in decimal form. pExplanation / Answer
From above 90% CI =0.237<p<0.297
b)
no; the confidence interval includes 0.25 ; so the true percentage could easily equal 25%
x = 158 sample size n = 592 sample proportion p x/n= 0.2669 std error =Se =(p*(1-p)/n) = 0.0182 for 90 % CI value of z= 1.6449 margin of error E=z*std error = 0.0299 lower confidence bound=sample proportion-margin of error 0.237 Upper confidence bound=sample proportion+margin of error 0.297Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.