The Bureau of Labor Statistics is planning the next yearly survey to determine t
ID: 334827 • Letter: T
Question
The Bureau of Labor Statistics is planning the next yearly survey to determine the average cost of a summer vacation for a US family. The following standards have been set: a confidence level of 95% and an error of less than $100. Past research has indicated that the standard deviation should be $656.
What is the required sample size?
What would happen to your results if you use a sample smaller than the required sample size?
What would be the required sample size if the BLS standards specify a 99% confidence level instead?
Explanation / Answer
Solution-
A. Step 1 -Divide the confidence interval by two, and look that area up in the z-table:
.95 / 2 = 0.475
The closest z-score for 0.475 is 1.96.
Step 2- Multiply Z score by Std Dev = 656*1.96 = 1285.76
Step 3: Divide Step 2 by the margin of error. Our margin of error (from the question), is $100
1285.76/100 = 12.8576
Step 4: Square Step 3 to get the sample size-
12.8576 * 12.8576 = 165.32 = 166
Required sample size = 166
B. Let us see how sample size affects different parameters-
Thus if we use a smaller sample than required, our margin of error gets large and our confidence level will decrease.
C. If confidence level is 99%, then Z would be 2.58 instead of 1.96. Rest of the calculation will remain same as shown above for part A.
Required Sample Size = [(656*2.58)/100] ^2 = 286.45 = 287.
As we can see our sample size increased with an increase in the confidence level.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.