Solve please A spring with a mass of 2 kg has damping constant 12, and a force o
ID: 3344305 • Letter: S
Question
Solve please
Explanation / Answer
1)8.75 = k *0.5
k = 17.5 N/m
2 d2x/dt2 + 12 dx/dt + 17.5 x(t)= 0
solution of this equation is
t = 0 ;x =2 ; dx/dt =0
2) iR + Ldi/dt + idt/C = V
(120i(t) +10 (di/dt) + int_{-infty}^{t}idt/0.001 = 12)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.