A company makes designer sunglasses and when the price is $150, they sell at a r
ID: 3342333 • Letter: A
Question
A company makes designer sunglasses and when the price is $150, they sell at a rate 25 pair each month. However, for every $10 drop in price, the company finds demand will increase by 5 pair per month.
a.) What revenue does the company make if the price remains at $150 for each pair of sungalsses?
b.) What revenue does the company make it the price is dropped to $140 for each pair of sunglasses?
c.) Write a formula for the revenue as a function of x, where x is an increment in both the price and demand.
d.) Find the derivative of the revenue with respect to change in x and then find the value of x that will maximize revenue.
e.) What price will maximize revenue? What is the demand and what is the revenue at this price?
Explanation / Answer
a
Monthly Revenue = 150*25 = $ 3750
b)
Monthly revenue = 140*(25+5) = $ 4200
c)
If price = 150 - 10x, the demand will be 25 + 5x
Revenue = (150 - 10x)*(25 + 5x)
R = -50x^2 + 500x + 3750
d)
dR/dx = -50*(2x) + 500
For max. revenue we put dR/dx = 0
Thus, -50*2x + 500 = 0
x = 5
e)
Price = 150 - 10*5 = $100
Demand = 25 + 5*5 = 50
Revenue = 100*50 = $ 5000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.