About 4% of the scientists in the National Academy of Sciences believe in PSl (p
ID: 3340947 • Letter: A
Question
About 4% of the scientists in the National Academy of Sciences believe in PSl (parapsychology such as psychokinesis, telepathy, and astral projection). At a convention 173 members show up. Let X be the number of scientists at the convention who believe in PSI. You may assume for the following questions that X is binomially distributed with parameters n 173 and p 0.04. (a) How many scientists at the convention do you expect do believe in (b) What are the chances that none of the scientists at the convention believes in PSI? (c) What are the chances that at least 4 scientists at the convention believe in PSI? (d) What is the standard deviation of X? CheckExplanation / Answer
a) Scientists expected = 173*0.04 = 6.92
b) P(X = 0) = (1-0.04)^173 = 0.000857
c) P(X>=4) = 0.918267
d) Standard Deviation = SQRT(173*0.04*0.96) = 2.577
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.