Notes Ask Your Teache a $20,000, 1-year term-life Insurance policy for $450. Ass
ID: 3340820 • Letter: N
Question
Notes Ask Your Teache a $20,000, 1-year term-life Insurance policy for $450. Assuming that the probability that he will live for another year is 0.989, find the company's expected gain. Need Help? Taik to Tutor My Notes Ask Your Teaches -5.5 points TanFin11 8/003. The probability distribution of a random variable X is shown in the following table. 0.1 0.3 0.1 0.2 0.1 0.2 (a) Compute P(1 s Xs 3). (b) Compute the mean and standard deviation of x. (Round your answers to two decimal places.) standard deviation Need Help? Tal to TutorExplanation / Answer
1) Expected gain = 0.989 * 450 - (1 - 0.989)*(20000 - 450) = 230
2) a) P(1 < X < 3) = P(X = 1) + P(X = 2) + P(X = 3)
= 0.3 + 0.1 + 0.2
= 0.6
b) mean = E(X) = 0 * 0.1 + 1 * 0.3 + 2 * 0.1 + 3 * 0.2 + 4 * 0.1 + 5 * 0.2 = 2.5
E(X2) = 02 * 0.1 + 12 * 0.3 + 22 * 0.1 + 32 * 0.2 + 42 * 0.1 + 52 * 0.2 = 9.1
Var(X) = E(X2) - (E(X))2 = 9.1 - 2.52 = 2.85
Standard deviation = sqrt(2.85) = 1.69
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.