47% 1:02 PM elearning.uaeu.ac.ae ..l etisalat Problem3 Reconsider the data from
ID: 3340602 • Letter: 4
Question
47% 1:02 PM elearning.uaeu.ac.ae ..l etisalat Problem3 Reconsider the data from Medicine and Science in Sports and Exercise described in Exercise 8-32. The sample size was seven and the sample mean and sample standard deviation were 315 watts and 16 watts, respectively. (a) Is there evidence that leg strength exceeds 300 watts at significance level 0.05 Find the P-value (b) What sample size would be required to detect a true mean of 305 watts if the power of the test should be at least 0.90? (c) Explain how the question in part a could be answered with a 95% confidence intervalExplanation / Answer
a) p-value =0.976
b)
One-Sample T
Test of mu = 305 vs not = 305
N Mean StDev SE Mean 90% CI T P
7 315.00 16.00 6.05 (303.25, 326.75) 1.65 0.149
c)confidenceinterval at 95% =326.75(upper bond).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.