On the first statistics exam, the coefficient of determination between the hours
ID: 3339636 • Letter: O
Question
On the first statistics exam, the coefficient of determination between the hours studied and the grade earned was 72%. The standard error of estimate was 8. There were 20 students in the class. Develop an ANOVA table for the regression analysis of hours studied as a predictor of the grade earned on the first statistics exam. (Round your decimal answers to 2 places.)
On the first statistics exam, the coefficient of determination between the hours studied and the grade earned was 72%. The standard error of estimate was 8. There were 20 students in the class. Develop an ANOVA table for the regression analysis of hours studied as a predictor of the grade earned on the first statistics exam. (Round your decimal answers to 2 places.)
Explanation / Answer
for df of regression =1
df of error =n-2 =18
for MS of Error =(standard error)2 =82 =64
SSE =64*18=1152
here for R2 =1-SSE/SST
0.72=1-SSE/SST
SST=SSE/0.28 =1152/0.28=4114.29
SSR =SST-SSE =2962.29
hence from above:
please revert for any clarification/ correction
Source DF SS MS Regression 1 2962.29 2962.29 Error 18 1152.00 64 Total 19 4114.29Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.