We have studied the effect of the sample size on the margin of error of the conf
ID: 3339547 • Letter: W
Question
We have studied the effect of the sample size on the margin of error of the confidence interval for a single proportion. In this exercise we perform some calculations to observe this effect for the two-sample problem. Suppose that p1 = 0.7 and p2 = 0.5, and n represents the common value of n1and n2. Compute the 95% margins of error for the difference between the two proportions for n = 50, 60, 70, 90, 390, 490, and 990. Present the results in a table. (Give the large-sample margins of error. Round your answers to three decimal places.)
n m 50 __ 60 __ 70 __ 90 __ 390 __ 490 __ 990 __Explanation / Answer
here for 95% CI ; z =1.96
and std error =(p1(1-p1)/n1+p2(1-p2)/n2)1/2
margin of error E =z*std error
from above below is table for margin of error:
n z std error m 50 1.9600 0.0959 0.188 60 1.9600 0.0876 0.172 70 1.9600 0.0811 0.159 90 1.9600 0.0715 0.140 390 1.9600 0.0343 0.067 490 1.9600 0.0306 0.060 990 1.9600 0.0216 0.042Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.