7. Posting fees. Weekly postage expenses for your company have a mea of $325 and
ID: 3339118 • Letter: 7
Question
7. Posting fees. Weekly postage expenses for your company have a mea of $325 and a standard deviation of $54. Your company has allowed for $350 postage per week in its budget. (a) What is the probability that the average weekly postage expenses for the past 9 months (assume each month has 4 weeks) exceed the budgeted amount of $350? (b) The recent problems with the stock market are affecting your business and you need to reallocate some of your funds, so you'd like to reduce your postage expenses. What is the probability that your postage for the next week will not exceed $330?Explanation / Answer
Mean of weekly postage charges for the company i.e = 325
Standard of eweekly postage charges for the company i.e = 54
weekly postage expense allowed per week in budget = 350
a)
let us denote average weekly postage charge by y
No of weeks in 9 months = 9*4 = 36 => sample size i.e n = 36
mean of average weekly of postage expense for 9 months i.e mean of y= Mean of weekly postage charges for the company = 325
standard deviation of average weekly of postage expense for 9 months i.e standard deviation of y= /n = 54/36 = 54/6 = 9
z value = (y- mean)/standard deviation
z value y=350 is (350-325)/9 = 2.7777, corresponding p value using z table is 0.9973
so P(Y<=350) = 0.9973
P(Y>350) = 1- 0.9973 = 0.0027
so probability that average weekly of postage expense for 9 months exceed $350 is 0.0027
b)
let us denote weekly postage expense by x
mean of x = 325
standard deviation of x = 54
z value x=330 is (330-325)/54 = 0.0925, corresponding p value using z table is 0.5369
so P(X<=330) = 0.5369
so probability that your postage for the next week will not exceed $330 is 0.5369
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.