Suppose you sample one value from a uniform distribution with a equals 0 and b e
ID: 3339097 • Letter: S
Question
Suppose you sample one value from a uniform distribution with a equals 0 and b equals 50 A) What is the probability that the value will be between 35 and 45? B) What
is the probability that the value will be between 5 and 21? C) What is the mean? D) What is the standard deviation?
a. The probability that the value will be between 55 and 99 is
(Type an integer or a decimal.)
b. The probability that the value will be between 11 and 44 is
(Type an integer or a decimal.)
c. The mean of the given uniform distribution is mu equals
(Type an integer or a decimal.)
d. The standard deviation of the given uniform distribution is sigma equals
(Round to four decimal places as needed.)
Explanation / Answer
a) probability that the value will be between 35 and 45 =(45-35)/(50-0)=10/50 =0.2
b) probability that the value will be between 5 and 21 =(21-5)/(50-0)=0.32
c) mean =(a+b)/2 =50+0)/2 =25
d) std deviaiton =(b-a)/(12)1/2 =50/(12)1/2 =14.43
2)
please revert if above distribution falls same distribution as above or different and I will update the answer for these.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.