Production records indicate that 2.2% of the light bulbs produced in a facility
ID: 3337599 • Letter: P
Question
Production records indicate that 2.2% of the light bulbs produced in a facility are defective. A random sample of 30 light bulbs was selected. a. Use the binomial distribution to determine the probability that fewer than three defective bulbs are found. b. Use the Poisson approximation to the binomial distribution to determine the probability that fewer than three defective bulbs are found. c. How do these two probabilities compare? a.The probability is Round to four decimal places as needed.) b. The probability is © (Round to four decimal places as needed.) c. How do these two probabilities compare? O A. The two probabilities have almost the same value. O B. The two probabilities are exactly the same. ° C. The two probabilities differ greatly. O D. The two probabilities cannot be compared Click to select your answerls).Explanation / Answer
Q.1 Here Pr(Defective) = 2.2% = 0.022
Sample size = 30
(a) If we use binomial distribution n = 30 and p = 0.022
Pr(X <3) = BIN (X < 3, 30, 0.022) = Pr(X=0) + Pr(X =1) + Pr(X =2)
= 30C0 (0.022)0 (0.978)30 + 30C1 (0.022)1 (0.978)29 + 30C2 (0.022)2 (0.978)28
= 0.9722
(b) If we use Poisson distribution
Expected number of defects = 30 * 0.022 = 0.66
Pr(X< 3) = POISSON(X <3 ; 0.66) = 0.9705
(c) Option A is correct as the probabilities are almost the same value.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.