6. Chris is a very strong student who has an 85% chance of getting an A in any c
ID: 3336772 • Letter: 6
Question
6. Chris is a very strong student who has an 85% chance of getting an A in any course.
(a) Suppose that Chris takes one course at a time, and decides to keep taking courses until receiving the first non-A, and will quit after the first non-A. In any case, Chris will not take more than 4 courses. What is the expected number of courses Chris will take?
(b) What would the question have to be, in order to be able to use the N p shortcut to solve it, that is, for the answer to be N p = (4 courses)(.85 probability of an A in any given course) = 3.4 courses?
Explanation / Answer
a) Here the probability for the various values of N are computed as:
Therefore now the expected number of courses that Chris will take is computed as:
E(X)= 1*0.15 + 2*0.1275 + 3*0.108375 + 4*0.614125 = 3.186625
Therefore 3.186625 is the expected number of courses that would be taken by Chris
b) For using the formula of expected number as n*p = 0.85*4 = 3.4. This is actually the number of expected courses where out of the 4 courses taken Chris will score an A. Therefore this is a case of a binomial distribution that is the number of A grade courses in 4 courses.
N P(N=n) 1 0.15 2 0.85*0.15 = 0.1275 3 0.852*0.15 = 0.108375 4 1 - 0.15 - 0.1275 - 0.108375 = 0.614125Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.