A simple random sample of n (shown on right) observations from a normally distri
ID: 3336184 • Letter: A
Question
A simple random sample of n (shown on right) observations from a normally distributed population with a known standard deviation of (shown on right), compute the margin of error with (1 - )100% confidence ( shown on right) associated with a two tailed confidence interval. ROUND THE t or Z STATISTIC OFF TO 2 DECIMAL PLACES [1.645 rounds off to 1.64]
n =
16
=
2
=
0.05
a.
0.25
0.980
b.
0.98
c.
0.82
d.
0.21
e.
none
A simple random sample of n (shown on right) observations from a normally distributed population with a known standard deviation of (shown on right), compute the margin of error with (1 - )100% confidence ( shown on right) associated with a two tailed confidence interval. ROUND THE t or Z STATISTIC OFF TO 2 DECIMAL PLACES [1.645 rounds off to 1.64]
n =
16
=
2
=
0.05
a.
0.25
0.980
b.
0.98
c.
0.82
d.
0.21
e.
none
Explanation / Answer
Solution:- option C. 0.82
Explanation: - n = 16, =2,
E = Z*( /sqrtn)
= 1.64*(2/sqrt2)
= 0.82
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.