Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to the information that comes with a certain prescription drug, when t

ID: 3335463 • Letter: A

Question

According to the information that comes with a certain prescription drug, when taking this drug, there is a 20% chance of experiencing dizziness (D) and a 40% chance of experiencing headaches (H). The information also states that there is a 15% chance of experiencing both side effects. Question 5 of 11 Points: 10 What is the probability of experiencing dizziness or a headache? 0.75 0.60 0.45 0.30 0.08 Question 6 of 11 Points: 10 Here again is the information about the prescription drug: There is a 20% chance of experiencing dizziness (D) and a 40% chance of experiencing headaches (H). The information also states that there is a 15% chance of experiencing both side effects What is the probability of experiencing only dizziness? 0.35 0.20 O 0.12 0.05 none of these

Explanation / Answer

Question 5 :

We have given that

P(D) = 0.20 P(H)= 0.40 ,P(D and H)=0.15 and we have to find P(D or H) =?

P(AB) = P(A) + P(B) - P(AB) = 0.20 +0.40 -0.15 = 0.60- 0.15 =0.45

So correct answer is 0.45

Question 6:

P( ONLY D) = P(D) -P(D and H) = 0.20 -0.15 = 0.05

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote