3. A p lan for an executive travelers\' club has been developed by an airline on
ID: 3334917 • Letter: 3
Question
3. A p lan for an executive travelers' club has been developed by an airline on the premise that 5% of its current customers would qualify for a membership. A random (a) Find a 99% confidence interval for the true proportion of customers who would (h) Test the hypothesis that the true proportion is more than 5%. Find the P-value customers yielded 40 who would qualify. qualify and use a o .05 significance level. Be sure to state the null and alternative hypotheses, come to a conclusion, and interpret your result.Explanation / Answer
QUestion 5.
Probabilty that a random person will qualify for for membership = 0.05
(a) Sample proportion p^ = 40/500 = 0.08
sample size N = 500
99% confidence interval for true porportions of customers who would qualify = p^ +- z99% sqrt[p^ * (1-p^)/N]
= 0.08 +- 2.575 * sqrt [ 0.08 * 0.92 / 500]
= 0.08 +- 2.575 * 0.0121
= ( 0.0488, 0.1112)
(b) H0 : p = 0.05
Ha : p > 0.05
where p is the proportion of current employees qualified for membership
standard error of the proportion = sqrt [0.05 * 0.95/ 500] = 0.0097
confidence level alpha = 0.05
Test statistic
Z = (0.08 - 0.05)/ 0.0097=3.09
P- value = Pr(Z > 3.09) = 0.0010 < 0.05
so we shall reject the null hypothesis and can claim that true proportion is more than 5%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.