QUESTION 1 A store manager has records of the amounts spent by the most recent s
ID: 3333447 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 A store manager has records of the amounts spent by the most recent shoppers. Of the last 100 shoppers, the average amount spent is $18.42. It is known from store records that the standard deviation is $5.27. Calculate the 95% margin of errore, in the mean amount spent by all shoppers. For 95% confidence, use 1.96. Give your answer in dollars correct to the nearest cent (i e. to two decimal places). Do NOT put a dollar sign in your answer. Using the information in the previous question, calculate the sample size required to give 99% confidence if the margin of error is e=$1.30. For 99% confidence, use Z-2.576.Explanation / Answer
a) Mean = 18.42
SD = 5.27
z = 1.96
e = z * /n
e = 1.96 * 5.27/100
e = 1.03
b) z at 99% = 2.576
1.3 = 2.576 * 5.27/n
n = 109.06 or 110
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.