The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accomp
ID: 3333444 • Letter: T
Question
The personnel department of Franklin National Life Insurance compiled the accompanying data regarding the income and education of its employees.
Let A be the event that a randomly chosen employee has a college degree, and let B be the event that the chosen employee's income is more than $60,000.
(a) Find each of the following probabilities. (Round your answers to four decimal places.)
(b) Are the events A and B independent events?
YesNo
Income$60,000 or Below Income
Above $60,000 Noncollege Graduate 2030 820 College Graduate 400 750
Explanation / Answer
(a) P(A) = (400 + 750) / (400 + 750 + 2030 + 820)
= 0.2875
P(B) = (820 + 750) / (400 + 750 + 2030 + 820)
= 0.3925
P(A B) = 750 / (400 + 750 + 2030 + 820)
= 0.1875
P(B | A) = 750 / (400 + 750)
= 0.6522
P(B | Ac) = 820 / (2030 + 820)
= 0.2877.
(b) Since P(B|A) and P(B) have different values,
A and B are not independent.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.