Suppose that yearly health care expenses for a family of four are normally distr
ID: 3331202 • Letter: S
Question
Suppose that yearly health care expenses for a family of four are normally distributed with a mean expense equal to $3,689 and a standard deviation of $166. An insurance company has decided to offer a health insurance premium reduction if a policyholder's health care expenses do not exceed a specified dollar amount. What dollar amount should be established if the insurance company wants families having the lowest 33 percent of yearly health care expenses to be eligible for the premium reduction? (Round answer to nearest whole dollar amount.)Explanation / Answer
= 3689 = 166
P = 0.3300
Z value from table = -0.44
X = + Z
= 3689 - 0.44*166
= $3615.96.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.