According to a recent survey, 74% of teens ages 12-17 in a certain country used
ID: 3331105 • Letter: A
Question
According to a recent survey, 74% of teens ages 12-17 in a certain country used social networks in 2009. A random sample of 130 teenagers from this age group was selected. Complete parts a through d below. a. Calculate the standard error of the proportion. (Round to four decimal places as needed.) b. P(Less than 76% of the teens from this sample used social networks) (Round to four decimal places as needed.) C. What is the probability that between 70% and 80% of the teens from this sample used social networks? P(Between 70% and 80% of the teens from this sample used social networks) (Round to four decimal places as needed.) d. hat impact would changing the sample size to 200 teens have on the results of parts a b and c? Choose the correct answer below. O A. The standard error would be increased, which would, in turn, increase the probabilities that the sample proportions will be closer to the population proportion. O B. The standard error would be increased, which would, in turn, reduce the probabilities that the sample proportions will be closer to the population proportion. C The standard error would be reduced, which would, in turn, reduce the probabilities that the sample proportions will be closer to the population proportion. O D. The standard error would be reduced, which would, in tum, increase the probabilities that the sample proportions will be closer to the population proportion. 0 E. Changing the sample size would have no effect on the standard error or the probabilities that the sample proportions will be closer to the population proportionExplanation / Answer
SOLUTIONA:
n=130
p=population proportion=74%=0.74
standard error=sqrt(0.74(1-0.74)/130)
=0.0385
ANSWER :0.0385
Solutionb:
P(p^<0.70)
conver to z
z=p^-p/sqrt(p(1-p)/n
=0.70-0.74/stderrro
=-0.04/0.0385
=-1.04
for x=0.8
P(Z<-1.04)
=1-P(z<1.04)
=1-0.8508
=0.1492
ANSWER :0.1492
Solutionc:
P(0.7<p^<0.8)
convert to z
z=0.7-0.74/sqrt(0.74(1-0.74)/130)
z=-1.04
for x=0.8
z=0.8-0.74/sqrt(0..74)(1-0.74)/300
=0.06/0.0385
=1.56
P(-1.04<Z<1.56)
P(Z<1.56)-P(z<-1.04)
=0.9406-0.1492
=0.7914
ANSWER:0.7914
Solutiond:
stdderror would be reduced as sample size increases
OPTIOND
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.