Suppose a certain drug test is 94% sensitive, that is, the test will correctly i
ID: 3328385 • Letter: S
Question
Suppose a certain drug test is 94% sensitive, that is, the test will correctly identify a drug user as testing positive 94% of the time, and 94% specific, that is, the test will correctly identify a non-user as testing negative 94% of the time. Suppose a corporation decides to test its employees for drug use, and that only 0.6% of the employees actually use the drug. What is the probability that, given a positive drug test, an employee is actually a drug user? Let DD stand for being a drug user and NN indicate being a non-user. Let be the event of a positive drug test and be the event of a negative drug test. (b) P(N)=P(N)= Answer Incorrect (d) P(|N)=P(|N)= Answer Correct (e) P()=P()= Answer Incorrect (f) P(D|)
Explanation / Answer
Ans:
Given that
P(positive/use drug)=0.94
P(negative/use drug)=1-0.94=0.06
P(negative/not use drug)=0.94
P(positive/not use drug)=1-0.94=0.06
P(use drug)=0.006
P(not use drug)=1-0.006=0.994
We have to find
P(use drug/postive)=P(positive/use drug)*P(use drug)/[P(positive/use drug)*P(use drug)+P(positive/not use drug)*P(not use drug)]
=0.94*0.006/[0.94*0.006+0.06*0.994]
=0.00564/[0.00564+0.05964]
=0.00564/0.06528
=0.0864
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.