Employment data at a large company reveal that 72% of the workers are married, 3
ID: 3328141 • Letter: E
Question
Employment data at a large company reveal that 72% of the workers are married, 36% are college graduates, and half of the college graduates are married. What is the probability that a randomly chosen worker is: Question 1. Neither married nor a college graduate? (answer should be a probability, that is, a number between 0 and 1) 04 Question 2. Married but not a college graduate? (answer should be a probability, that is, a number between 0 and 1). 64 Question 3. Married or a college graduate? (answer should be a probability, that is, a number between 0 and 1) .96Explanation / Answer
A:married ; thus P(A)=0.72
B: college graduate thus ;P(B)=0.36
P(A|B)=0.5
P(A|B)=P(A and B)/P(B)
thus P(A and B)=0.5*0.36 =0.18
Thus P(A or B)=P(A)+P(B)-P(A and B)=0.72+0.36-0.18=0.9
a) P(neither A nor B)=1-P(A or B)=1-0.9=0.1
b) P(A and not B)=P(A or B)-P(B)=0.9-0.36=0.54
c) P(A or B)=0.9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.