From a considerable experience the campus parking authority has devel- oped the
ID: 3327704 • Letter: F
Question
From a considerable experience the campus parking authority has devel- oped the following probability distribution of the number of tickets issued per semester to students with parking
permits
number of tickets 0 1 2 probability 0.6 0.3 0.1
a) Suppose that each ticket costs $50. Find the expected cost and the standard deviation of the cost to the permit holder per semester.
1
b) Suppose that two permit holders are selected at random (this means that the number of tickets issued to one permit holder is independent of the number of tickets issued to the other permit holder).
Let X = the number of tickets received by the i’th ticket holder, i=1,2. c) Find the joint probability distribution Xof 1 and 2
d) Let t =X1+ X2What is the expected total number of tickets and
the standard deviation of the total number of tickets they receive?
e) What is the expected total cost and the standard deviation of the
total cost to the two permit holders?
Explanation / Answer
Ans:
a)Expected cost=50*(0.6*0+0.3*1+0.1*2)=50*(0+0.3+0.2)=50*0.5=25
variance=(0-0.5)2*0.6+(1-0.5)2*0.3+(2-0.5)2*0.1=0.45
standard deviation=50*sqrt(0.45)=50*0.671=33.54
b)Joint probability distribution
d)pmf for X1+X2:
Expected number of tickets=(0*0.36+1*0.36+2*0.21+3*0.06+4*0.01=(0.36+0.42+0.18+0.04)=1
standard deviation of number of tickets=sqrt[(0-1)2*0.36+(1-1)2*0.36+(2-1)2*0.21+(3-1)2*0.06+(4-1)2*0.01]
=sqrt(0.36+0+0.21+0.24+0.09)
=sqrt(0.9)
=0.95
e)Expected cost=50*1=50
standard deviation=50*0.95=47.5
0 1 2 0 0.36 0.18 0.06 1 0.18 0.09 0.03 2 0.06 0.03 0.01Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.