Suppose Jonathan works for the local transportation authority and knows that for
ID: 3326846 • Letter: S
Question
Suppose Jonathan works for the local transportation authority and knows that for the last few years, only 62% of buses have arrived at their destination on time. However, the city recently completed improvements to the main roads, and Jonathan thinks that a higher proportion of buses now arrive on time because of these improvements. Jonathan collects a random sample of bus arrival times for 500 buses and finds that 347 buses arrived on time. He conducts a one-sample z test for a proportion to test the null hypothesis, H 0 :p=0.62 , against the alternative hypothesis, H 1 :p>0.62 . Using a significance level of =0.01 , Jonathan wants to know the power of the test to reject the null hypothesis if the true proportion of on time arrivals is 65% or more. What is the minimum sample proportion p that rejects H 0 at = 0.01? Please give your answer as a decimal precise to at least four decimal places.
Explanation / Answer
Solution:
From the given data
p0 = 347/500 = 0.694
S.d. = sqrt(0.62*0.38/500) = 0.0217
Let min proportion be p that rejects H0 at alpha = 0.01
Zstat = (p - 0.62)/0.0217
Z0.01 = 2.57
To reject null hypothesis, Zstat > Z0.01
So, p - 0.62 > 2.57*0.0217
P > 0.0558 + 0.62
p > 0.6758
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.