During the 2014-2015 flu season 60% of children ages 6 months to 17 years receiv
ID: 3326781 • Letter: D
Question
During the 2014-2015 flu season 60% of children ages 6 months to 17 years received the flu vaccine. During that time, 51% of children ages 6 months to 17 years were male. Also during that time, 19.6% were females that did not receive the flu vaccine. If a child between the ages of 6 months and 17 years is randomly selected, calculate the following probabilities. (give your answer as a percentage)
What is the probability of selecting a male that has not been vaccinated?
What is the probability of selecting a female that has been vaccinated?
What is the probability of selecting a male that has been vaccinated?
What is the probability of selecting a male or a child that has been vaccinated?
Explanation / Answer
Here, we are given that:
P( vaccine ) = 0.60
P( male ) = 0.51
P( female and no vaccine ) = 0.196
This is converted to a contingency table as:
Now using this the various probabilities here are computed as:
a) P( male and no vaccine ) = 0.204
b) P( female and vaccine ) = 0.294
c) P( male and vaccine ) = 0.306
d) P( male or vaccine ) = 1 - P( female and no vaccine ) = 1 - 0.196 = 0.804
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.