MOF 1106 Fall 2017 Rets7219 MatLuz Bozs&11221/179 39M ework Homework: Section 12
ID: 3326760 • Letter: M
Question
MOF 1106 Fall 2017 Rets7219 MatLuz Bozs&11221/179 39M ework Homework: Section 12.4 Normal Distribution Due Last Work Score: 0 of 1 pt cunent s 12.4.25 Anempts 12 of 19 (10 contplete) Hw Score: 52 63%, 100f 19 pts ditrbated w. . mean of 553 and a standarddednon of 110 Use the997R1 bmne percentage of people taking the test whe score between 333 The percentage of people taking-who scor. bebeen 333 and S63 h[A Quests Quest Enter your answer in the answer box and then cick Cneck Answer All parts showing 0 6Explanation / Answer
P(333 < x < 553)
= P((333 - mean)/SD < (x - mean)/SD < (553 - mean)/SD)
= P((333 - 553)/110 < Z < (553 - 553)/110)
= P(-2 < Z < 0)
= P(Z < 0) - P(Z < -2)
= 0.5 - 0.0228
= 0.4772 = 47.72%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.