A population of 10,000 is grouped as follows: 5000 nonsmokers, 2500 smokers of o
ID: 3326593 • Letter: A
Question
A population of 10,000 is grouped as follows: 5000 nonsmokers, 2500 smokers of one pack or less per day, and 2500 smokers of more than one pack per day. During any month, there is a 6% probability that a nonsmoker will begin smoking a pack or less per day, and a 3% probability that a nonsmoker will begin smoking more than a pack per day. For smokers who smoke a pack or less per day, there is a 10% probability of quitting and a 10% probability of increasing to more than a pack per day. For smokers who smoke more than a pack per day, there is a 5% probability of quitting and a 10% probability of dropping to a pack or less per day. How many people will be in each group in 1 month and in 2 months? (Round your answers to the nearest whole number.)
Explanation / Answer
a)
number of non smokers in 1 month
= 5000 - (6% + 3%) * 5000 + 10% * 2500 + 5% * 2500
= 5050
number of 1pack/day or less
= 2500 - (10% +10%) * 2500 + 6% * 5000 + 10% * 2500
= 2550
number of smokers who smoke more than 1 pack/day
= 10000 - 5050 - 2550
= 2400
b)
number of non smokers in 2 month
= 5050 - (6% + 3%) * 5050 + 10% * 2550 + 5% * 2400
= 4971
number of 1pack/day or less
= 2550 - (10% +10%) * 2550 + 6% * 5050 + 10% * 2400
= 2583
number of smokers who smoke more than 1 pack/day
= 10000 - 4971 - 2583
= 2446
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.