A major airline company is concerned that its proportion of late arrivals has su
ID: 3326316 • Letter: A
Question
A major airline company is concerned that its proportion of late arrivals has substantially increased in the past month. Historical data shows that on the average 18% of the company airplanes have arrived late. In a random sample of 1240 airplanes, 236 airplanes have arrived late. If we are conducting a hypothesis test of a single proportion to determine if the porportion of late arrivals has increased using the following hypotheses Ho: p <= .18 and Ha: > .18
What is thge value of the test statistic (4 dec.)
What is the p value (4 dec.)
What is the conclusion? (we should [reject or fail to reject] and conclude the proportion of late arrivals has [decreased or not changed or that no evidence exists to indicate the proportion of late arrivals is more than 18%])
Explanation / Answer
n= 1240 , x = 236
p = 0.18
Ho: p <= .18 and Ha: > .18
phat = 236/1240
phat = 0.19
z test = (phat - p) / sqrt(pq/n)
Z =(0.19/.018)/sqrt(0.18*0.82/1240)
Z = 0.9166
pvalue=0.1797 > alpha = 0.05
accept H0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.