Building a railroad to connect 2 train stations 100 kilometres apart. We are con
ID: 3325510 • Letter: B
Question
Building a railroad to connect 2 train stations 100 kilometres apart. We are concerned that the factory making the rail sections is making them shorter than the desired 25m length. We took a random sample of 10 rail sections, measured their lengths (in metres) and obtained the following data:
*** Need to know how to do the procedures for B, C, and D
C4 25.0150 24.9830 24.9899 25.0081 24.9809 T6 C7 Tg C10 24.9919 24.9891 249801 24.9859|24.9881 (a) Compute the point estimate of the population average rail length (Hint: (b) Our plans call for 4000 rail sections per side to connect the two stations. (c) The manufacturer assures us that the population mean is = 25what 22:i = 249.9120) If we use the rails as they are, what will be distance shortfall? is the probability that a sample of size 10 would have a mean length of at most the length found in part (a)? (We know that the population = 0.00839) Do you think the manufacturer is correct? Explain (d) We need the rails to be (25 ± 0.015)m. Given our current production output, estimate the proportion of rails that do not meet our requirementExplanation / Answer
Part a
We are given
Xi = 249.9120, n = 10
Point estimate = Xi / n = 249.9120/10 = 24.9912
Part b
If we use the rails as they are, then shortfall distance = 25m per rail section
For 4000 rail section, total shortfall distance = 25*4000 = 100000 meters
Required answer = 100000 meters
Part c
We are given
µ = 25
Xbar = 24.9912
= 0.00839
n = 10
We have to find P(Xbar<24.9912)
Z = (Xbar - µ) / [/sqrt(n)]
Z = (24.9912 – 25) / [0.00839/sqrt(10)]
Z = -0.0088/0.002653151
Z = -3.316810841
P(Z<-3.316810841) = P(Xbar<24.9912) = 0.000455256
(By using z-table or excel)
Required probability = 0.000455256
Manufacturer is correct because probability is unusual (less than 0.05.)
Part d
Here, we have to find the probability outside the given interval.
That is we have to find
1 – [P(25 – 0.015 < X < 25 + 0.015)] = 1 – P(24.985<X<25.015)
P(24.985<X<25.015) = P(X<25.015) – P(X<24.985)
For X = 25.015
Z = (X – µ) /
Z = (25.015 - 25) / 0.00839
Z = 1.78784267
P(Z<1.78784267) = P(X<25.015) = 0.963099303
(By using z-table or excel)
For X = 24.985
Z = (X – µ) /
Z = (24.985- 25) / 0.00839
Z = -1.78784267
P(Z<-1.78784267) = P(X<24.985) = 0.036900697
(By using z-table or excel)
P(24.985<X<25.015) = P(X<25.015) – P(X<24.985)
P(24.985<X<25.015) = 0.963099303 - 0.036900697
P(24.985<X<25.015) = 0.926198606
1 – [P(25 – 0.015 < X < 25 + 0.015)] = 1 – P(24.985<X<25.015)
1 – [P(25 – 0.015 < X < 25 + 0.015)] = 1 – 0.926198606
1 – [P(25 – 0.015 < X < 25 + 0.015)] = 0.073801394
Required Probability = 0.073801394
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.