A survey of 55 Duke University students asked about their GPA, number of hours t
ID: 3324457 • Letter: A
Question
A survey of 55 Duke University students asked about their GPA, number of hours they study at night, number of nights they go out, and their gender. Summary output of the regression model is shown below. Note that male is coded as 1.
A-Please calculate a 95% confidence interval for the coefficient of gender in the model, and interpret it in the context of the data.
B Would you expect a 95% confidence interval for the slope of the remaining variables to include 0? Please explain
(Intercept) studyweelk sleepnight outnight gender Estimate Std. Error t value Pr(>t) 0.00 0.79 0.91 0.32 0.50 3.45 0.00 0.01 0.05 0.08 0.35 0.00 0.05 0.05 0.12 -0.68 9.85 0.27 0.11 1.01Explanation / Answer
a) here for (n-p=55-5 =50) degree of freedom and 95% CI critical value t =2.0086
hence confidence interval for Gender =estimate mean -/+ t*std error =-0.08 -/+ 2.0086*0.12
=-0.3210 ; 0.1610
b) Yes as all remaining variables has p values greater than 0.05 whcih means they are not signfiicant at 5% level and therefore 95% CI will contain 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.