The crisis in the real estate market caused the listing prices of homes in certa
ID: 3324377 • Letter: T
Question
The crisis in the real estate market caused the listing prices of homes in certain areas to fall from previous years. A real estate office would like to sample 48
new listings randomly to test the hypothesis that the current listing price average is less than $242,000,
the average in the previous year. Assume the standard deviation for the price of homes in this market is $45,000.
Complete parts a through d below. Using =0.10,
calculate the probability of a Type II error occurring if the actual average listing is $230,000.
Explanation / Answer
Given that,
Standard deviation, =45000
Sample Mean, X =230000
Null, H0: =242000
Alternate, H1: !=242000
Level of significance, = 0.1
From Standard normal table, Z /2 =1.6449
Since our test is two-tailed
Reject Ho, if Zo < -1.6449 OR if Zo > 1.6449
Reject Ho if (x-242000)/45000/(n) < -1.6449 OR if (x-242000)/45000/(n) > 1.6449
Reject Ho if x < 242000-74020.5/(n) OR if x > 242000-74020.5/(n)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Suppose the size of the sample is n = 48 then the critical region
becomes,
Reject Ho if x < 242000-74020.5/(48) OR if x > 242000+74020.5/(48)
Reject Ho if x < 231316.06109986 OR if x > 252683.93890014
Implies, don't reject Ho if 231316.06109986 x 252683.93890014
Suppose the true mean is 230000
Probability of Type II error,
P(Type II error) = P(Don't Reject Ho | H1 is true )
= P(231316.06109986 x 252683.93890014 | 1 = 230000)
= P(231316.06109986-230000/45000/(48) x - / /n 252683.93890014-230000/45000/(48)
= P(0.20262086 Z 3.49242086 )
= P( Z 3.49242086) - P( Z 0.20262086)
= 0.9998 - 0.5803 [ Using Z Table ]
= 0.4195
For n =48 the probability of Type II error is 0.4195
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.