Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

10. A set of test scores has a standard deviation of 5. A score of 79 has a z sc

ID: 3324139 • Letter: 1

Question

10. A set of test scores has a standard deviation of 5. A score of 79 has a z score of-1.2. What is the mean test score? (A) 73 (8) 85 (C) 80.2 (D) 77.8 (E) 74 11. What is the Z value for an 84% confidence interval? (A) 1.96 (B) 1.84 (C) 42 (D) 92 (E) 1.41 12. The lengths of stay at an acute care hospital are normally distributed with a mean of 8 days and a standard deviation of 2 days. What is the 65h percentile hospital stayi (A) 65 days (B) 8.8 days (C) 39 days (D) 7.2 days (E) 11 days Use the following information for questions 13-16. A random sample of 121 laptop computer prices has a mean of $700 and a standard deviation of $220. 13. What is the standard deviation of the relevant sampling distribution of sample means for these data? (A) 220 (B) 11 (D) 20 (E) 14.8 14. Let represent the mean price of the population of prices from which the sample was taken. In testing the hypothesis Ho: = $675 against H > $675, what is the approximate p value? (A) .01 (8) 11 (C) os (D) 1.25 (E) .20 (A) accepted (A) Type IV (B) Type III (C) Type II (D) Type (E) no error is risked 15. Should the null hypothesis stated in question 14 be accepted or rejected? (B) rejected 16. What error is risked in making the decision in question 15? 17, which of the following confidence intervals for a population mean requires that Ho: = 85 should be rejected? (A) 78±10 (B) 70±14 (C) 80±7 (D) 88±5 (E) 90±6 18. The p value for a statistical test is (A) the probability of rejecting Ho when Ho is false (8) the probability of accepting Ho when Ho is false (C) the probability of accepting Ho when Ho is true (D) the probability of rejecting Ho when Ho is true 19. ffx) Kvx for O

Explanation / Answer

13) given mean = 700

Standard deviation=220

n=121

standard deviation of sampling distribution of means= S.D/n^1/2

= 220/11 =20 (d)

14) Null hypothesis : Ho : mue =$675

Alternative Hypothesis: H1 : mue >$675 (Single tailed test)

level of significance : Alpha = 0.05

z(0.05) = 1.645

statistical solution : z(Calculated) = [(sample mean - population mean)] / [ (standard deviation /n^1/2)]

= 1.25 (d)

15) From the above solution z(0.05)> z(calculated)

hence accept Ho

16) It is a type II error

i.e accepting Ho even though given hypothesis is wrong