Dgc412 Question 1. THINKING OF A SMALL BUSINESS) Assume a TAMUK engineer opened
ID: 3322847 • Letter: D
Question
Dgc412 Question 1. THINKING OF A SMALL BUSINESS) Assume a TAMUK engineer opened a small fim oC Spark Plugs (CSP) and the other (DGC+ 500)×100%-................5% is Scooter Spark DGC DGC+500 )x1009-.................% of its daily production is Car Plugs (SSP). Scooter Spark Plugs Car Spark Plugs Fig. Two types of spark plugs Experience shows that the daily production has 8% defective Car Spark Plugs and 10% defective Scooter Spark Plugs. If one Spark Plug is chosen at random from the day's production, what is the probability that it will be non-defective?Explanation / Answer
a) CSP % production = 412/(412+500) = 45.18%
b) SSP % production = 500/(412+500) = 54.82%
c) 8% defective CSP and 10% defective SSP
P(non defective) = 1 - P(defective)
P = 1 - (0.08 * 45.18 + 0.1 * 54.82)
P = 1 - (0.036 + 0.055)
P = 0.909
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.