Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

6. Recall the chapter example which described the fact that the mean 1Q in large

ID: 3322691 • Letter: 6

Question

6. Recall the chapter example which described the fact that the mean 1Q in large, diverse populations is 100 and the standard deviation is 15. Your sample of 300 members o your community gave you a mean 1Q score of 108. Calculate the margin 99% confidence level for this sample. Which of the following figures comes your answer? of error for the closest to A. +0.95 B. ±1.96 C. 12.23 D. ±1.16 E. None of the above. 7. Recall the chapter example which described the fact that the mean 1Q in large, diverse populations is 100 and the standard deviation is 15. Your sample of 300 members of your community gave you a mean IQ score of 108.Calculate the upper and lower limits of your confidence interval that you would fill into the following statement: "We can be confident that the mean IQ score in our community lies between and , which of the following figures comes closest to your answer? A. 106 and 110 B. 99 and 101 C. 98 and 102 D. 85 and 115 E. None of the above 8. Hypothesis testing tells us which of the following? What the size of an effect is Which group differences are of practical importance Whether two distributions overlap at all What results are significant, but it of significant results A. B. C. D. 9. A statistical decision to fail to reject H0O, can be interpreted as A. The probability of the computed p-value statistic is cos B. The probability of the computed p-value statistic is >.09s C. The sample is statistically significantly different from the population D. The proportion of the sample the mean of the sample 10. Which of the following is not a step in hypothesis testing? A. Conduct a literature review B. Interpret the results C. Summarize the findings in words D. State the null hypothesis

Explanation / Answer

Q6

TRADITIONAL METHOD
given that,
standard deviation, =15
sample mean, x =108
population size (n)=300
I.
stanadard error = sd/ sqrt(n)
where,
sd = population standard deviation
n = population size
stanadard error = ( 15/ sqrt ( 300) )
= 0.87
II.
margin of error = Z a/2 * (stanadard error)
where,
Za/2 = Z-table value
level of significance, = 0.01
from standard normal table, two tailed z /2 =2.576
since our test is two-tailed
value of z table is 2.576
margin of error = 2.576 * 0.87
= 2.23

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote