You are the buyer for your university bookstore. One of the textbooks has a cost
ID: 332205 • Letter: Y
Question
You are the buyer for your university bookstore. One of the textbooks has a cost to you of $165 and you sell it to students for $330. In this case, however, you cannot salvage any value from copies that do not sell because a new edition is published every semester. Demand for this text averages 145 copies each semester, with a standard deviation of 23 copies. Use Appendix A.
How many should you order each semester? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answer to the nearest whole number.)
Emerson should order _______ units
Explanation / Answer
Cso = 330 - 165 = 165
Cos = 165
TSL = 165/165+165 = 0.5
At 50% service level requires 0 standard deviatiions
order quantity = 145 + 0 = 145 units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.