8. An industrial engineer is evaluating the perfo established that at any given
ID: 3321793 • Letter: 8
Question
8. An industrial engineer is evaluating the perfo established that at any given time there is a 6% probability of equipment malfunction. The production documentation shows that overall, 4.5% of the products come out defective. The manufacturers documentation shows that given the equipment is functioning normally there is still a 2 producing defectives. Whatis the probablity of the equipment producing defectives given the equipment is malfunctioning? (4 points) rmance of the production equipment. It has been % chance ofExplanation / Answer
P( malfunction ) = 0.06, therefore we get P( normal ) = 1 - 0.06 = 0.94
P( defective ) = 0.045
Also we are given here that:
P( defective | normal ) = 0.02
Now using the law of total probability, we get:
P( defective ) = P( defective | normal )P( normal ) + P( defective | malfunction )P( malfunction )
0.045 = 0.02*0.94 + P( defective | malfunction )*0.06
P( defective | malfunction ) = 0.4367
Therefore 0.4367 is the required probability here.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.