A Student Union executive wants to estimate the proportion of homeowners who liv
ID: 3321557 • Letter: A
Question
A Student Union executive wants to estimate the proportion of homeowners who live in a sub-division that neighbors the university are opposed to city council move that removes residential restrictions that would allow for more secondary-suites.
This SU executive hires you to take a poll of n homeowners in the sub-division. You wish to be 97% confident in your sample. In addition, you want to estimate pp to within 0.031 of the true value of pp.
You decide to take a small simple random sample of n=8 home-owners, of which 6 indicated they are against more secondary-suites. From this information, how many homeowners should you randomly sample to estimate pp?
n=?
Explanation / Answer
1) for no prior estimate p=0.5
for margin of error E =0.031
and for 97% CI ; critical z=2.17
hence sample size n=p*(1-p)*(z/E)2 =1226
2) here estimated proportion p=6/8=0.75
hence sample size n=p*(1-p)*(z/E)2 =919
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.