7. Aggregates for the construction of a reinforced concrete building are supplie
ID: 3321450 • Letter: 7
Question
7. Aggregates for the construction of a reinforced concrete building are supplied by two companies, Company A and Company B. Orders are for Company A to deliver 300 truck loads a day and 700 truck loads a day from Company B. From prior experience, it is expected that 3% of the material from Company A will be substandard, whereas 6% of the material from Company B are substandard.
(A) Calculate the probability that a load of aggregates is not substandard.
(B) When you randomly choose a load of aggregates, calculate the probability that it is from the company B and is not substandard.
Explanation / Answer
P(company A) = 300/1000 = 0.3
P(company B) = 700/1000 = 0.7
P(material is substandard | company A) = 0.03
P(material is not substandard | company A) = 0.97
P(material is substandard | company B) = 0.06
P(material is not substandard | company B) = 0.94
a) P(material is not substandard) = P(material is not substandard | company A) * P(company A) + P(material is not substandard | company B) * P(company B)
= 0.97 * 0.3 + 0.94 * 0.7
= 0.949
b) P(Company B and is not substandard) = P(material is not substandard | company B) * P(company B)
= 0.94 * 0.7
= 0.658
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.