Find the probability and interpret the resulits. If convenient, use technology t
ID: 3321138 • Letter: F
Question
Find the probability and interpret the resulits. If convenient, use technology to find the probability The population mean annual salary for environmental compliance specialists is about se probability that the mean salary of the sample is less than S59.000? Assume -S6.100 2,000. A random samplo of 35 specialists is drawn from this population What is the The probability that the mean salary of the sample is less than $59,000 is (Round to four decimal places as needed.) Interpret the results Choose the correct answer below A. Only 0 18% of sanngles of 35 specahsts will have a "nean salary loss than S59 000 This s an unusual event B. About 18% of samples of 35 special sts w-t have a m an salary less than $59 000 This is not an unusual overt O c. About 0 15% of samples of 35 specialsts will have a mean salary less than S59000 This is not an unusual event O D. Only 18% of samples of 35 specialists will have a mean salary less than S59000 This is an unusual eventExplanation / Answer
Ans:
mean=62000
standard deviation=6100
sample size=35
z=(59000-62000)*sqrt(35)/6100=-2.910
P(z<-2.910)=0.0018
0.18%
As,above probability<0.05,so this is an unusual event.
Option A is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.