6. Suppose you were an actuary for a company that insured oceanfront homes. In t
ID: 3321069 • Letter: 6
Question
6. Suppose you were an actuary for a company that insured oceanfront homes. In this specific housing development, the homes are worth about $1,500,000 each. Based on historical data and previous insurance claims, a tropical storm that occurs about 14% of the time causes about 1% of the value of the home in damage. A category 1 hurricane that happens 8% of the time results in about 5% of the home value in damage. For a category 2 hurricane occurring about 5% of the time, 10% of the value of the home will result in damage. A category 3 hurricane takes place about 1% of the time and causes about 20% of the value of the home in damage. A category 4 hurricane turns out about 1% of the time and results in about 70% of the total home value in damage. The total value of the home is virtually wiped out at 100% of the home value for a category 5 hurricane that happens 1 % of the time. Let the random variable X represent the claim amount for a year. Fill in the probability distribution table below. Hint: Remember that hurricanes do not necessarily happen every year, so think about the claim amount and associated probability for that to occur.
X
P(X)
X
P(X)
Explanation / Answer
Here,
Worth of homes = $1,500,000
(a) For 14% homes
Damage = 1%
Amount damage = 1500000 * 1% = $15000
Probability of that occuring = 0.14
(b)
For 8% homes Cartegory I damage
Damage = 5%
Amount damage = 1500000 * 5% = $75000
Probability of that occuring = 0.08
(c)
For 5% homes Cartegory II damage
Damage = 10%
Amount damage = 1500000 * 10% = $150000
Probability of that occuring = 0.05
(d)
For 1% homes Cartegory III damage
Damage = 20%
Amount damage = 1500000 * 20% = $300000
Probability of that occuring = 0.01
(e)
For 1% homes Cartegory IV damage
Damage = 70%
Amount damage = 1500000 * 70% = $1050000
Probability of that occuring = 0.01
(f)
For 1% homes Cartegory IV damage
Damage = 100%
Amount damage = 1500000 * 100% = $150000
Probability of that occuring = 0.01
(g) the probability of no damage from hurricane = 1 - sum of all probabilities = 1 - 0.3 = 0.7
So, the probability distribution
Category Hurricane Freuency of occur House value Percentage damage (X) Amount Tropical storm 0.14 1,500,000 0.01 15,000 Hurricane 1 0.08 1,500,000 0.05 75,000 Hurricane 2 0.05 1,500,000 0.1 150,000 Hurricane 3 0.01 1,500,000 0.2 300,000 Hurricane 4 0.01 1,500,000 0.7 1,050,000 Hurricane 5 0.01 1,500,000 1 1,500,000 No storm 0.70 1,500,000 0 -Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.