Use the normal distribution to find a confidence interval for a proportion P giv
ID: 3321055 • Letter: U
Question
Use the normal distribution to find a confidence interval for a proportion P given the relevant s ample results. Give the best point estimate for P, the margin of and the confidence interval. Assume the results come from a random sample A 90% confidence interval for p given that p=0.34 and n Round your answer for the point estimate to two decimal places, and your answers for the margin of error and the confidence interval to three decimal places. point estimate =475 margin of error = ± The confidence interval isExplanation / Answer
point estimate p = 0.34
marginal of error = +/- ZCrit * sqrt(pq/n) = +/- 1.645 * sqrt(0.34*0.0.66/475) = 0.03575
The 90% confidence interval of the population proportion is 0.34 +/- 0.03575 = (0.30425, 0.37575)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.