Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company finds that an average of 40% of all new employees use all their sick l

ID: 3321032 • Letter: A

Question

A company finds that an average of 40% of all new employees use all their sick leave in the first year. You wish to predict results among the next eight new employees examined. a. Recognizing this as a binomial situation, identify S, F. n, p, and q b. Construct the binomial distribution table for this situation. . Find the probability that among the next eight new employees examined, exactly six will have used all their sick leave during the first vear. d. Find the probability that none of the eight new employees will have used all their sick leave in the first year. e Find the probability that at least three of the eight new employees will have used all their sick leave in the first year.

Explanation / Answer

Answer to the question is as follows:

a.

S and F are Success and Failure events. Here a S is an event that the person takes a
sick leave. F is the event that the person doesn't take a Sick leave

n = 8
p = .40
q = 1-p =1-.40 = .60

b. Binomial Table is as follows:

c. P(X=6 out of 8) = 8C6 (.4^6)*(.6^2) = .0413
So, there is 4.13% that in the next 8 new employees examined exactly 6 will have used all thier sick leave during the first year.

d. P(X=0) = 8C0 (.4^0)*(.6^8) = .0168

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote